Fotograf ślubny Częstochowa i okolice – Paweł Kanawka

O mnie

Kilka słów o mnie

Mam na imię Paweł i pracuję jako profesjonalny fotograf ślubny i dziecięcy. Swoje doświadczenie gromadziłem przez wiele lat, wykonując jako fotograf liczne reportaże z różnorodnych uroczystości. Fotografie dzieci z narodzin, chrztów, pierwszych komunii, bierzmowania czy innych uroczystości zdobią dziesiątki albumów rodzinnych i stanowią najcenniejsze pamiątki.

Jestem absolwentem Krakowskich Szkół Artystycznych oraz Szkoły Fotografii Foto Edukacja w Katowicach. Z fotografią jestem związany niemal od dziecka. Na co dzień jestem szczęśliwym mężem i ojcem.

"Zbierać fotografie to zbierać świat"

Oto słowa wybitnej amerykańskiej intelektualistki Susan Sontag, autorki doskonałej i pasjonującej książki pt. „O fotografii”. Nic dodać, nic ująć. Czym jest fotografia, w jaki sposób interpretuje rzeczywistość, kim jest fotograf, jaka jest jego relacja z fotografowanym, dla czego ludzie się fotografują? Nad tymi i podobnymi pytaniami zastanawiamy się od ponad stu lat. Lubimy się uwieczniać, lubimy patrzeć na swój wizerunek, czasami naturalny, kiedy indziej wyidealizowany, wystylizowany. To pragnienie zapisania swojego odbicia na papierze fotograficznym (teraz częściej w formie cyfrowej) pozostaje w ścisłości z użytym tu już słowem „uwieczniać” – pozostawiać na wieki, zapisywać na zawsze. W ten sposób zapamiętujemy osoby, wspomnienia, miejsca i wydarzenia. Niektóre są przypadkowe, inne ważne, a niektóre najważniejsze. Te najważniejsze wspomnienia, które chcemy pielęgnować do końca życia, to najczęściej śluby i uroczystości związane z dorastaniem naszych dzieci: narodziny, chrzty i komunie.

Czym się zajmuję?

Wykonuję zdjęcia ślubne z uroczystości kościelnych i weselnych. W ramach profesjonalnych sesji ślubnych proponuję zdjęcia ślubne w plenerze lub we wnętrzach. Moja pracownia fotograficzna przygotuje dla nowożeńców niepowtarzalne portfolio ślubne. Będzie to niezwykła pamiątka z najważniejszego dnia Waszego życia.

Pracuję również na innych polach fotografii. Wykonuję wszelkiego rodzaju sesje fotograficzne stylizowane w atelier lub w plenerze. Tworzę fotograficzne kopie dokumentów. Dysponuję do celów fotograficznych dronem DJI Phantom 4. Wynajmuję na różnego rodzaju eventy fotobudkę.

Co mnie wyróżnia?

Dobry fotograf nie rejestruje zdarzeń, on je kreuje i zapisuje. Tak jak fotograf „opisze” wydarzenie, jak je zinterpretuje, tak zapadnie ono w naszej pamięci. Po jakimś czasie lepiej pamiętamy sceny ze zdjęć niż te z rzeczywistości. Dlatego tak istotny jest wybór najlepszej pracowni fotograficznej oraz najlepszego fotografa.

Robię zdjęcia od wielu lat. Pochylam się i przystawiam lupę aparatu do oka. Patrzę przez obiektyw i obserwuję, ile emocji i ile pasji wkładają nowożeńcy w pozowanie podczas profesjonalnej sesji ślubnej. Niekiedy fotograf ślubny nie musi niczego kreować. Wystarczy w odpowiednim momencie nacisnąć spust aparatu. Fotografia ślubna, wbrew panującej opinii, jest równie pasjonująca jak każdy inny reportaż. Wszystko jest kwestią zaangażowania fotografa i interakcji z portretowanymi podczas sesji ślubnej. Jeśli to się powiedzie, to efektem jest powstanie niepowtarzalnego portfolio ślubnego. Sami przyznajcie, z jakimi uczuciami i emocjami wiąże się przeglądanie zdjęć ze starych rodzinnych albumów.

Najbardziej jako fotografa fascynuje mnie w ludziach ich pozytywna energia. Często to ludzie inspirują mnie do lepszego działania bardziej niż nabyte doświadczenia. Zdarzenie, które początkowo wydaje się mało interesujące, dzięki kreatywności drugiego człowieka przeradza się w coś zupełnie wyjątkowego i niepowtarzalnego. Ekscytuje mnie interakcja, jaka tworzy się na linii fotograf – fotografowany. W mojej pracy kieruję się intuicją i instynktem. Przemyślane ustawienia, dobór lub wykorzystanie właściwego oświetlenia stanowią sekret udanych zdjęć.

"Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku"

Jeśli spodobały Wam się moje zdjęcia to bardzo mi miło! Napiszcie do mnie i pozwólcie uwiecznić swoją historię!